Životopis

Marek Špelina vystudoval příčnou flétnu na Konzervatoři v Plzni u profesorky Marie Kroupové. Během studií pravidelně navštěvoval kurzy Jiřího Stivína v jihočeské Bechyni, kde se začal intenzivně věnovat zobcové a později i barokní příčné flétně. Dále absolvoval kurzy a hodiny u Nancy Hadden, Konrada Hüntelera, Pamely Thorby a Petera Holtslaga.

Je členem souboru Musica Florea, se kterým vystupoval jako sólista v mnoha evropských zemích a natočil řadu CD. S Julií Branou a Jakubem Kydlíčkem spoluzaložil trio zobcových fléten Tre Fontane. Pravidelně spolupracuje jak se soubory hrajícími na autentické nástroje (Ad Vocem, Musica Aeterna, Cappella Regia Musicalis, Kvinterna, Solamente Naturali, Collegium Marianum …), tak s ansámbly hrajícími na nástroje moderní (Collegium Quodlibet Jiřího Stivína, Collegium Českých Filharmoniků, Cappella Istropolitana, Collegium Gabriely Demeterové).

V současné době také působí jako 1. flétnista operního orchestru DJKT v Plzni a vyučuje komorní hru, pikolu a orchestrální party na Konzervatoři v Plzni. Od roku 2002 je lektorem třídy ansámblů zobcových fléten na Mezinárodní letní škole staré hudby ve Valticích.

Vedle vážné hudby se věnuje i rockové hudbě. Hrál ve skupině Mercy Street, jako host vystupoval se skupinami Burma Jones a Darrell Standing a v současnosti je členem skupiny Hibaj.